Uğur Mumcu'ya Mektup..ulucgurkan.net

Oca 24 2006 Etiketler : Uluç Gürkan, Star
Uğur Mumcu'ya Mektup..

Sevgili Uğur, bu yıl burada neler oldu neler. İyisi mi ben sana, Mehmet Ali Ağca'yı az daha serbest bırakıyorlardı diyeyim de gerisini sen anlayıver.

Neyse ki, bu kez bizim basın sorumluluk gösterdi. Kamuoyu da duyarlı davrandı. Böylece Ağca, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in tahliye kararına Yargıtay nezdinde yaptığı itiraz sonrasında cezaevine geri döndü.

Günlerdir düşünüyorum.. Basın ve kamuoyu Ağca'nın tahliyesine gereken tepkiyi göstermeseydi, Adalet Bakanı itiraz yoluna gider miydi? Bundan emin değilim. Çünkü, Ağca'nın tahliyesi yanlıştı. Bunu, görmek isteyen her göz kolaylıkla görebilirdi. Buna karşın, üç ağır ceza mahkemesinde dokuz birinci sınıf kıdemli yargıcının imzasından geçmişti.

Dokuz kıdemli yargıç elbirliğiyle böylesine bir hatayı nasıl yapar, inanması hiç de kolay değil.

Ötesinde, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in bu olayı sorgulamaktan kaçınması da oldukça ilginç.

Bakan Çiçek, hatalı yargı süreciyle ilgili olarak soruşturma açtırıp konuyu Yüksek Hakimler Kurulu'na götürmek istemiyor. “Yargıtay yanlışı düzeltti, olayı kapatalım” demeye getiriyor. Bu da, ister istemez benim kafamdaki soru işaretlerini arttırıyor.

* * *

Eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Ağca olayının Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanıp benzer bir biçimde tahliyesi için zemin yoklaması olabileceğini öne sürüyor.

İtalya'nın ciddi sayılabilecek gazetelerinden La Repubblica , Türk istihbarat servislerinin cezaevinden çıkarıldıktan sonra Ağca'ya yönelik bazı suikast girişimlerini ortaya çıkartığını, can güvenliği gerekçesiyle cezaevine yeniden gönderildiğini yazıyor.

Sevgili Uğur, komplo teorilerinin içinde boğulup kalmak istemiyorum. Ancak, senin de ısrarla vurguladığın gibi, Ağca'nın “hiçbir sırrı olmayan yalnız bir psikopat katil” olduğuna da inanamıyorum.

Son günlerde kimileri bu iddiayı pazarlıyor. Ağca'nın psikolojik sorunları vardı, deniliyor. Abdi İpekçi cinayetini de Para suikastını da bu nedenle kimsenin yönlendirmesi olmadan kendi başına gerçekleştirdiği, dolayısıyla arkasında başka güçler aramanın yersiz olduğu öne sürülüyor. Serbest bırakıldığı 8 günde askeri hastaneden kendisine verilen raporun da bu iddiayı doğruladığı savunuluyor.

Ne dersin Sevgili Uğur, “psikososyal kişilik bozukluğu” nedeniyle Ağca'yı “askerliğe elverişsiz” bulan bu rapor yeni bir tahliye gerekçesi olabilir mi?

Basına henüz yansımadı ama, “Koskoca askeri hastane bile adama deli raporu verdi. Delinin hapiste işi ne? Delinin cezai ehliyeti olur mu?” propagandası İnternette başlamış bulunuyor. Ağca'nın “Ben Mesihim, kıyameti ilan ediyorum” diye bağırıp çağırması ve “İncil'i yeniden yazdığını” söylemesi de bu propagandaya ek malzeme oluyor.

Ancak yabancı basında, Ağca'nın “kıyamet” bildirisi ve “İncil'in yeniden yazımından” söz etmesi, bazı çevrelere yollanan şifreli bir gözdağı mesajı olarak yorumlanıyor.

* * *

Elinde “Papa, Mafya, Ağca” kitabın, yaşadığımız bu kafa karışıklığına hayıflanıyorsun değil mi?

Haklısın Sevgili Uğur. Aradan onlarca yıl geçti, ama biz ne Abdi İpekçi cinayeti ne de Papa suikastı konusunda başlattığı araştırmayı bir arpa boyu dahi olsa ilerletemedik.

Cinayetler 1980 sonrasında da sürdü. Aralarında senin, Muammer Aksoy ve Ahmet Taner Kışlalı'nın bulunduğu başka Atatürkçüler kahpece katledildiler. Arka planda hangi güçler var, tetikçileri nasıl finanse ediyorlar, somut kanıtlarını bulamadık. Deyim yerindeyse, yıllardır yerimizde sayıyoruz.

* * *

Sevgili Uğur, sana bir üzücü haberim var. Aydın Güven Gürkan'ı kaybettik.

Hırslarına yenik düşmeyen örnek bir siyasetçiydi. Merkez solda birlik ve bütünlüğü sağlamak için payına düşen özveriyi göstermekten hiçbir zaman kaçınmamış, seçilerek oturduğu koltuklardan dahi solun birliği uğruna kalkmakta tereddüt etmemişti.

Bakalım, Aydın Güven Gürkan'ın özverili yaşamından kimse kendisine bir ders çıkaracak mı?

* * *

Sevgili Uğur, amacım sana bilgi vermekti. Ancak, kafamdaki soruları sormaktan da kendimi alamadım

Seni, araştırmacı gazeteciliğini özlemiş olmalıyım. Aydın Güven Gürkan'ın da güvenilir kişiliğini özleyeceğim.